HISTORIA ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA JEDWABNO

Zespół powstał 27.02.1983r. i w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia. Dzisiaj zespół liczy 30 tancerzy i 4 członków kapeli. Założycielem zespołu była Urszula Siudek, ówczesna Sekretarz Urzędu Gminy w Jedwabnie, a zespół działał po opieką Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie.

23 lipca 1983r. odbył się pierwszy koncert zespołu na stadionie sportowym w Jedwabnie. Już rok później (maj 1984) zespół odniósł pierwszy sukces w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca Ludowego w Biskupcu i zdobył Puchar Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki w Olsztynie, jako laureat I nagrody.

Kolejne lata to wiele koncertów konkursów i wiele nagród. W 1984 i 1985 zostaliśmy tytuł laureata przeglądów w Lubawie, Olsztynie i Mrągowie. W 1986 zespół wziął udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Scenicznych w Paczkowie i został laureatem konkursu, za co otrzymał nagrodę w wysokości 30 000 zł, dzięki czemu w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Mrągowie w 1987 roku zespół wystąpił w nowych, własnych strojach.

W 1994 zespół był gościem na Festiwalu muzyki i tańca Celtyckiego w Guingampe we Francji.

Rok później, w wielkanocny poranek, cała Polska mogła obejrzeć w telewizji film pt. „Wielkanoc w Jedwabnie”, przypominającym świąteczne tradycje regionu Warmii i Mazur. Film ten nakręcony i zrealizowany został przez telewizję TVP3 Gdańsk. Wystąpili w nim członkowie ZPiT „Jedwabno” oraz Wiesław Nideraus, jako narrator i reżyser. Film wznawiany był przez wiele lat w okresie Świąt Wielkanocnych.

W latach 1997-2003 Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” tworzyły grupy dziecięca i młodzieżowa, które uczestniczyły i odnosiły sukcesy w festiwalach i przeglądach folklorystycznych. W 2003 roku reaktywowana została grupa dorosła, w efekcie czego koncert z okazji XX-lecia istnienia w tymże samym roku był wyjątkowy, bo powstał w wyniku wspólnej pracy trzech pokoleń tancerzy: dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej. Na scenie wystąpiło razem około 60 osób.

W kolejnych latach ZPiT „Jedwabno” uświetniał wiele uroczystości gminnych i powiatowych. Uczestniczył m.in. w symbolicznym otwarciu granicy między Warmią i Mazurami w Łajsie 2 maja 2004 r. z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Występował również w Warszawie, a także  w Niemczech i Rosji. W lutym 2008 roku z okazji XXV-lecia istnienia Zespołu „Jedwabno” siedmioro członków grupy otrzymało honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tymże samym roku otrzymaliśmy statuetkę honorowego „Juranda”, nadaną przez Starostę Powiatu Szczytno. Kolejne lata to wiele koncertów między innymi w Zakrzewie, Czarnej Górze, Żywcu, Grajewie, Lidzbarku Warmińskim i na Słowacji.

W roku 2011 gościem zespołu była delegacja kierownictwa Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Celem wizyty było zapoznanie się z folklorem Warmii i Mazur, którego zespół Mazowsze nie miał dotychczas w swoim repertuarze.

W roku 2012 członkowie zespołu podjęli decyzję o założeniu Stowarzyszenia Kulturalnego ,,Tanecznik”, które wraz z początkiem swojego istnienia przejmuje opiekę nad zespołem. Głównym celem Stowarzyszenia jest zarówno wspieranie i promowanie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”, kultywowanie folkloru Warmii i Mazur, jak również propagowanie amatorskiej twórczości i aktywności kulturalnej. W tym samym roku rozpoczęliśmy organizację zajęć taneczno-wokalnych dla dzieci i młodzieży. Rok później pięcioro członków zespołu zostało odznaczonych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi. W tym roku świętowaliśmy XXX-lecie istnienia Zespołu „Jedwabno” i otrzymaliśmy kolejne wyróżnienie, czyli Doroczną Nagrodę w Dziedzinie Kultury, nadaną przez Marszałka woj. warmińsko-mazurskiego. Z tej samej okazji 30 lat Poczta Polska ufundowała znaczek okolicznościowy z wizerunkiem zespołu. W styczniu 2015 Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” otrzymał z rąk Wójta Gminy Jedwabno statuetkę „Super Kormoran 2014” za bezinteresowne inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć kulturowych na rzecz Gminy Jedwabno. Kolejne lata obfitowały w liczne inicjatywy: to projekty, kilkadziesiąt koncertów oraz poszukiwanie sponsorów, w celu zapewnienia środków na wynagrodzenia dla instruktorów (choreograf i akompaniator).

Nasze działania:

– Od 2012 co roku organizowane są zajęcia taneczno-wokalne dla dzieci i młodzieży.

– Od 2015 r. – największy projekt: Festiwal Folklorystyczny. Pierwszy odbył się w sierpniu 2015 r. W 2022 roku

odbył się już VI Festiwal w Jedwabnie. Festiwal odbywa się w atmosferze jarmarku ludowego.

– W 2018 r., dzięki dotacjom Gminy Jedwabno, udało się odtworzyć ,,Strój mazurski”. Jest to pierwsze w Polsce

odtworzenie regionalnego stroju mazurskiego sprzed 1945 r., do niedawna uważanego za zaginiony.

– W 2021 r. zrealizowana została inwestycja – budowa sceny plenerowej w parku w Jedwabnie (z inicjatywy

Stowarzyszenia TANECZNIK).

Pierwszy sukces zespół odniósł w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca Ludowego w Biskupcu 27.05.1984r, podczas którego zdobył Puchar Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

15.12.1984r.- udział w VII przeglądzie amatorskich zespołów artystycznych Spółdzielczości ,,Samopomoc Chłopska” w Olsztynie .

1985r- udział zespołu w IX Festiwalu zespołów folklorystycznych Polski Północnej w Gdańsku. Laureat VIII przeglądu amatorskich zespołów spółdzielczości w Olsztynie. Laureat w Wojewódzkim przeglądzie zespołów Pieśni i Tańca w Mrągowie.

Po udanym występie w XV Wojewódzkim przeglądzie zespołów artystycznych OSP w Lubawie 2 ,12,1984 zespół w lipcu 1986r bierze udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Scenicznych OSP w Paczkowie , gdzie otrzymuje tytuł laureata i nagrodę w wysokości 40 000 zł od Komendy Głównej OSP W Warszawie.

W 1994 zespół był gościem na Festiwalu muzyki i tańca Celtyckiego w Guingampe we Francji. Dwutygodniowy wyjazd zorganizowany przez Związek Gmin Mazurskich ,,Jurand” ze Szczytna. Wielki sukces artystyczny zespołu. Wiele koncertów, wspaniałe przyjęcie.

1995r wyróżnienie w V Krajowym przeglądzie wiejskich zespołów artystycznych w Kielcach organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki i Krajowy Związek Rolników.

1996r udział zespołu dziecięcego w przeglądzie zespołów tanecznych ,, Sztubak”. Regionalny Ośrodek Kultury Olsztyn.

1999r – nagroda-VI Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych dzieci i młodzieży szkolnej ,,Gorzów”. Lubuski Kurator Oświaty Gorzów Wielkopolski.

Zespół w swojej historii dawał od kilku do kilkunastu koncertów rocznie zarówno na uroczystościach okolicznościowych jak dożynki ( gminne, powiatowe, wojewódzkie), jak też festiwale i konkursy. Niestety nie zachowało się wiele dokumentów które świadczyły by o nieprzeciętnej aktywności artystycznej zespołu.

Od 2012 roku Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno nie brał udziału w konkursach i przeglądach, ponieważ jego członkowie skupiają się głównie na organizacji własnych projektów, m.in. takich, jak: Festiwal Folklorystyczny,

Zespół daje kilkanaście koncertów rocznie na festiwalach, dożynkach, festynach i wspomaga swoim udziałem lokalne wydarzenia patriotyczne i kościelne.